Upravují nějak obce a města chov koček? TIP#095

Města a obce v zásadě chov koček nijak neupravují. Není k tomu žádný důvod. A vlastně ani žádné zákonné možnosti. Některá města a obce se ale snaží problémům předejít. Například tím, že můžete získat příspěvek na kastraci (ukazovala to třeba Kastrační mapa, ale otázkou je, nakolik je aktuální).

Dělají to většinou z důvodu menšího počtu problémů s toulavými kočkami – což je zpravidla také jediná věc, kterou má město či obec řešit (ukládá jim to zákon). Byť i zde je řada takových, která to nedělají a používají řadu velmi kreativních výmluv. V otázce toulavých koček tak často narazíte na zákazy krmení (což situaci reálně zhoršuje) a absenci útulků. 

Obce běžně upravují vyhláškami pohyb psů po veřejných prostranství, u koček ale k něčemu takovému zpravidla dochází jen zřídka. Ve vyhláškách se může objevit i otázka odchytu (toulavých a opuštěných) zvířat. Pozor na to, že myslivci zcela běžně toulavé kočky zastřelí (u psů to ale dělají málokdy).

Uvádí se, že v Česku lidé chovají asi dva miliony koček, a těch živořících venku je okolo třiceti tisíc. V Česku navíc neexistuje žádnou povinnost kočky čipovat či tetovat – pokud ale nebudete mít kočku čistě domácí, je to určitě velmi dobrý nápad. 

TIP: V některých zemích (například Belgie) přitom existuje jak povinná registrace koček, tak povinné kastrování. 

Na rozdíl od psů se za kočky ani neplatí místní poplatky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s