Čím kočky mohou ohrozit naše zdraví TIP#099

Víme, že kočky lidskému zdraví prospívají. Pomáhají od stresu a smutku, učí vyrovnanosti, o vrnění se říká, že pomáhá od bolesti. Jsou ale i takové kočičí věci, které mohou způsobovat u lidí problémy.

Nejběžnější jsou alergie – řeč už o tom byla v Kočky a lidské alergie  – a je to stejné jako s dalšími domácími zvířaty. 

I jedna z nepříjemných nemocí je spojená s kočkami. Toxoplazmóza, potenciálně až smrtelná nemoc, je nebezpečná pro těhotné ženy. Na člověka se ale nepřenáší z kočky prostým kontaktem – člověk musí zpravidla pozřít nedostatečně tepelně upravené maso, které obsahuje vývojové stádium parazita – nejčastěji vepřové, jehněčí nebo zvěřinu. 

Další možnost přenosu je po kontaktu s kočičí stolicí. Tomu se dá předejít tak, že budete klasicky dodržovat hygienické návyky a po čištění kočičího záchoda si půjdete umýt ruce. Právě v kočičí stolici se totiž toxoplazmový parazit v podobě vajíček objevuje. Samotná kočka se pak zpravidla nakazí pozřením masa nakaženého ptáka či myši. Vaše čistě domácí kočka tak prakticky k toxoplazmóze nemá jak přijít.

Na toxoplazmóze je zajímavé, že se v počtu nakažení uvádí až třetina světové populace a lidé o tom stejně neví. Jsou totiž bezpříznakoví a jen občas se to projeví jako chřipka. 

Do stejné kategorie (způsobené prvoky) patří ještě kryptosporidióza a giardióza. Těmi může onemocnět jak kočka, tak člověk, ale nejde o přenos. 

Máte-li koček hodně, můžete se setkat s kožní mykózou, infekcí plísněmi rodů Microsoporum a Trychophyton. Samotná kočka takto postižená má většinou místa bez chlupů, u lidí jde o svědivě pupínky, které vedou k červeným skvrnám. 

Existuje i bartonelóza, nemoc z kočičího škrábnutí. Kočka, coby nositelka baktérie Bartonella henselae vás nakazí škrábnutím či kousnutím a opět jde o projevy podobné chřipce. Nebezpečné pouze pro osoby nemocné, se sníženou imunitou. Zásadní roli zde navíc hrají blechy, takže opět platí – parazity je nutné ŘEŠIT. 

Problematická může být i salmonelóza, kterou ale můžete chytit vcelku “lépe” jinde, než od kočky. Průjmové horečnaté onemocnění zpravidla samo odezní. Pomáhá nekrmit kočky syrovým masem. Salmonelózu totiž můžeme přímo dostat přímo z nedostatečně tepelně upraveného masa. 

Kočky, ty venkovní, také mohou zavléct domů parazity. Zejména blechy a klíšťata. Nic, s čím by se nedalo snadno vypořádat. Kočky je tedy pochopitelně důležité nejen odblešovat, ale také odčervovat. 

Blechy z koček člověk chytí jen krátkodobě, potrápí vás svěděním a zarudnutím kůže, ale neprojdou vývojovým cyklem. Riziko je spíše v řadě infekci, které blechy přenášejí – včetně výše zmíněné bartonelózy. 

Podobně je to se škrkavkami a ankylostomy, tedy střevními parazity. Ty se mohou také přenést na lidi, a tak je třeba zvýšené pozornost zejména u dětí – neměly by si hrát v písku či hlíně kontaminované kočičím trusem. Ohrožena jsou i venkovní pískovišě, kočky tam mohou chodit vykonávat svoji potřebu. 

Poslední podstatná věc, co stojí za zmínku, je vzteklina – virová infekce přenášející se pokousáním. Této (smrtelné) nemoci se lze bránit tím, že kočku máte proti vzteklině očkovanou. 

Pokud jste snad při přečtení výše uvedeného výčtu začali mít obavy, buďte v klidu. Svět je plný koček a jejich páníčků a výskyt výše uvedených věcí je minimální. To už spíš kočka chytí rýmu či chřipku od vás (opačně to mimochodem nejde). 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s