Čím kočky prospívají našemu zdraví TIP#032

Ještě nemáte kočku? Napravte to. Je to milý heboučký tvor, byť v řadě případů poněkud introvertní. Krásně vrní a typicky kočičím způsobem projevuje lásku. Nutno dodat, že včetně nějakého toho občasného hryzání, otírání se o nohy, tváře a všeho ve vašem dosahu. 

Osobně musím říci, že okamžik, kdy #sisithecat spí na mém pracovním stole mezi klávesnici a displeji nebo na poličce nad stolem, je nesmírně uklidňující. A když do toho ještě začne vrnět, je  to pocit k nezaplacení. 

20200126_202230578_iOS.jpg

Kočky snižují hladinu stresu. Nejlépe to funguje když je začnete hladit, ony začnou uvolňovat hormony a v kombinaci s vrněním získáte jedinečný balzám na nervy. Snížení stresu mívá navíc i pozitivní vliv na srdce v podobě snížení krevního tlaku. Podle jednoho z výzkumů je v kočičích domácnostech až o 30 procent nižší výskyt srdečních infarktů. 

O vrnění/předení se navíc tvrdí, že má hojivé účinky, mluví se též o příznivém vlivu na kosti. Vychází se z toho, že kočkám samotným se zlomeniny hojí rychleji než u odstatních savců. Důvodem má být právě ono chvění, způsobené vrněním.

Pro děti jsou kočky vynikající pro rozvoj osobnosti. Jsou také méně náročné na “údržbu” než pes, takže je to dobrá cesta jak dítěti domů pořídit plnohodnotnou (ale ekonomičtější) alternativu pejska.  Uvádí se i to, že kočky u vyrůstajících prokazatelně snižují riziko alergií. 

TIP: Proč je moje kočka tak introvertní a nechce se nechat muchlat?

A pozor, kočky léčí. Přestože se kočky běžně jako terapeutická zvířata (časté u psů, jak určitě víte) nevyužívají, mají i tento pozitivní vliv. 

Zkoumání vědců navíc ukázalo, že někdy se jen stačí dívat na videa s kočkami na YouTube. Já osobně ale nedám dopustit na kočky živé. Jsou totiž skvělé.

Pokračovat můžete do Jak dlouho s námi kočka bude? To abyste věděli, jak dlouho bude kočka čí kocour mít pozitivní vliv na vaše zdraví.