Jak s kočkami, když se v létě přemístíte na chatu TIP#060

Chystáte se v létě strávit nějaký ten čas na “letním bytě”? Na pár týdnů zmizet na chatu? Skvělý nápad. Co když ale máte doma kočku či dokonce koček více? 

S kočkami je potíž. Nemají totiž rády změny, nelíbí se jim cestování, jsou to silné individuality a navrch je každá kočka jiná. Ano, jsou i takové, se kterými se budete moci přemisťovat mezi více místy bez problémů.  S různými komplikacemi to ale bude spojené vždy.

Jakými? Pokud máte kočku čistě domácí (nechodí ven), přesun na chatu způsobí, že najednou se bude moci dostat ven. Bude třeba chatu či domeček přizpůsobit tomu, aby se tak nestalo. To může znamenat například sítě do oken, důsledné zavírání dveří a u některých koček i boj o to, aby přesto neunikla. Pustit čistě domácí kočku ven na chalupě prostě může znamenat zásadní riziko. 

S kočkou venkovní je to sázka do loterie. Povede se z ní udělat venkovní i na novém místě nebo ne? Riziko zatoulání se či nějakého úrazu hrozí vždy – přece jen to bude zcela neznámé místo. Dost možná tam číhají jiné nástrahy, než na tom obvyklém.  Můžete to řešit například i tím, že kočce na chatě či chalupě postavíte prostornou voliéru. Takovou, která ideálně navazuje přímo na samotný dům a kočka si tak volně zvolí, kde chce zrovna být. Šťastná z toho ale nejspíš nebude.

Zásadní riziko pak hrozí, pokud je kočka nekastrovaná. Zabřeznutí může způsobit, že ji už nikdy nenajdete.

Určitě nepodceňujte obojek s vaší identifikací coby majitele. Pokud používáte, hodí se i vodítko (postroj). Jestliže jste zvykání na obojek či vodítko zanedbali, tak pozor. Starší kočku už může být obtížně něco takového naučit. V případě obojku dbejte, aby byl bezpečný a nehrozilo, že kočka někde uvízne. 

Variantou je samozřejmě i to, že kočky necháte na původním místě, odjedete bez nich a pouze zajistíte spolehlivé hlídání. Někoho, kdo je přijde nakrmit a dát jim čerstvou vodu. Ale dlouhodobější opuštění může přispět k tomu, že si kočky prostě najdou nové bydlo. Hodně to bude záležet na tom, zda jsou fixované na majitele, místo či jsou totálně “volné”. 

Nepodceňujte ani samotnou cestu. Jsou kočky, co cestování milují. Pak jsou ale také kočky, které cestování nesmírně stresuje. Občas pomáhá zakrýt přepravku, ale nakonec můžete zjistit, že s přemisťováním to prostě nepůjde.

K cestování i samotnému zabydlení se vám bude hodit Jak s kočkou na cesty. A nezapomeňte, v “druhém” domově budete muset tak jako tak pořídit minimálně kočičí výbavu pro začátečníky