Je nějaký rozdíl v krmení ne/kastrovaných, mladých, starých koček? TIP#082

To si pište, že je. Krmení koček se zcela určitě odvíjí od toho, jak jsou staré, i jaký je jejich zdravotní stav. Koťátka potřebují řadu živin, které dospělé kočky už nevyužijí. Kočky kastrované potřebují v potravě přidávat látky, snižující riziko některých onemocnění. A zase jiné zásady platí u starých koček. 

Není to ale nic složitého, nabídka krmiv na trhu je široká, ať už vlhkých (kapsičky a konzervy) či suchých (granule pro kočky). Věk koček u krmiva poznáte snadno – značí se od kitten (koťátka), junior (mladé kočky), až po senior (starší a staré kočky), adult (dospělé kočky). Stejně tak jsou označena krmiva pro kastrované (sterilised, sterilizované). 

Výrobci navíc na obalu prezentují kvalitu jako premium (prémiová) a super premium. Pozor, není to nijak určeno, takže každý výrobce si značí podle svého. Jen málokdy to má něco společného s reálnou kvalitou. A ještě méně vám to napoví, jestli kočce bude vybraná značka chutnat. Jedno ale jisté je, kvalitní krmivo kočce zjednoduší trávení. 

V řadě e-shopu najdete i veterinární diety. Ty jsou hlavně pro kočky, s určitými komplikacemi. Pokud nějakou takovou máte, poraďte se veterinářem.

TIP: Vyšší obsah masa bude mít vliv na kvalitu srsti. A čím méně masa, tím větší spotřeba krmiva.

Na co se tedy zaměřit? Sledujte složení krmiva. Musí obsahovat maso a pak řadu doplňků. Ideální je, pokud se jedná o hypoalergenní (brambory, rýže či amarant) produkt, už méně vhodné je pak plnění obilninové (hledejte tedy i grain free). Čím více plnidla je v krmení, tím menší je nejenom kvalita, ale také jeho krmná hodnota. A hlavně, pohlídejte si, aby maso bylo skutečně maso, ne nějaký masový odpad.

Hodně užitečnými doplňky bývají brusinky či borůvky. Působí jako prevence vzniku zánětu močových cest, problémů u koček poměrně častých. 

TIP: Více o doplňcích stravy hledejte v Jaké doplňky stravy jsou pro kočky nutné a vhodné

Obsah masa zpravidla poznáte podle podílu sušeného masa či moučky. Případně podílu živočišných bílkovin – ideálně 80 % a více. 

Kotěcí krmivo by mělo obsahovat více tuku a přidaných vitamínů. Jejich granule by také měly být menší. Po kastraci už můžete přejít na krmivo pro dospělé kočky, případně u aktivních koťat zůstat u kotěcího krmiva po dobu prvního roku. Více tuku znamená, že kotěcí krmivo není vhodné pro dospělé kočky. Ty po něm budou zbytečně přibírat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s