Soužití koček a ptáků TIP#081

Jedno z velmi zajímavých témat. Podstatou věci je to, že kočky ve volné přírodě loví ptáky a i vám je tak ochotně a rády budou nosit domů. Jenže… co se stane, když máte doma pohromadě kočku a nějakého kanárka, andulku či papouška?

Nenechte se ovlivnit záplavou videí na YouTube, které ukazují idylické soužití koček a ptáků. V drtivé většina případů zvítězí pud a pták bude pro kočku kořist. Kočka reaguje instinktivně a nikdy není jisté, kdy se z zvědavého tvora změní v lovce. Pro malé ptáčky navíc stačí málo, jedno mávnutí tlapkou s vystrčenými drápky může znamenat konec.

Chovné ptactvo v domácnosti udržujte v klecích nebo voliérách. Takových, do kterých kočka nebude mít přístup a rozestup drátů bude dostatečně bezpečný. Nejlépe tak, aby kočka nemohla do klecí strkat všetečné tlapky. V tom ideálním případě by klec měla být jinde, než kde má kočka volný a nekontrolovaný přístup. 

Příliš nepočítejte ani s tím, že klec umístěná na “nedostupné” místo nebo zavěšená v prostoru bude před kočkou bezpečná. Kočky dokáží skákat až do výšky přes tři metry a k tomu navíc využít všechna odrazová místa.

Uvědomte si, že pokud jí nebudete věnovat pozornost, kočka bude na ptáčky žárlit. Kočku tedy neustále učte a hrajte si s ní, jen tak zapomene na existenci klece.
Hodně pomůže, pokud s ptáčkem kočka vyrůstá od kotěcího věku. Ani v tomto případě si ale nemůžete být opravdu jistí tím, kdy se u ní projeví instinkty.